Новини

Я – бісексуалка, і ваші коментарі щодо моєї сексуальності неприйнятні

Авторка: ЛҐБТКІ активістка Amnesty International – Ханна

Одного звичайного дня, який нічим не відрізнявся від інших, молода жінка відкрилася своїй матері, що вона – бісексуалка. Через відвагу, яка тоді знадобилася, я можу зараз із легкістю сказати, що тією жінкою була я.

LGBTQI activist Hannah. © Private

ЛГБТКІ активістка Ханна © Private

Це був вирішальний крок, щоб стати собою, і він підштовхнув мене до боротьби за свою спільноту. Цей випадок був лише одним із багатьох, і переважно цю новину люди сприймали з любов’ю, прихильністю й підтримкою. Я побачила, що більшість людей не засуджували мене, а приймали такою, як я є. Однак, якщо ти бісекуал/ка в ЛҐБТКІ-спільноті, то до тебе не завжди ставитимуться прихильно й часто можна стикнутися з біфобним ставленням.

Міжнародний день проти гомофобії, біфобії і трансфобії (IDAHOBIT) – це день, присвячений перемозі над фанатизмом і нетерпимістю, коли в 1990 р. ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) заявила, що гомосексуальність більше не вважається психічним захворюванням. Хоч я як активістка і тішуся цією перемогою, але бісексуальність відкрито стала частиною святкування, а слово “біфобія” було додане до його назви лише у 2015.

Люди запитували мене, навіщо додавати “біфобію” до списку – невже це фактично не те саме, що й гомофобія? Та в той час як біфобія й гомофобія в дечому збігаються, люди з бісексуальної спільноти (включаючи мене) стикаються і з іншими проблемами, через які це розрізнення необхідне.

Біфобія всередині ЛҐБТКІ-спільноти

Бісексуальність несе за собою окреме таврування в суспільстві, що виявляється не лише за межами нашої спільноти, а й усередині неї. Здебільшого мені щастило з людьми навколо, проте дехто поривав зі мною тільки через мою орієнтацію. Спочатку вони були не проти випити разом і побалакати, проте щойно дізнавалися, що я бісексуалка, всі теревені швидко закінчувалися. Мене як інтроверта це особливо засмучувало, бо соціальна взаємодія сама по собі була випробуванням. Часто таке трапляється, тому що людина вірить в негативні стереотипи, пов’язані з бісексуальністю.

Неприємною була й біфобія, з якою я мала справу в Інтернеті. Одна лесбійка заявила, що на власному досвіді переконалася, ніби всі бісексуалки зрадливі, і вона б ніколи не зустрічалася з однією з них. Я написала, що мені шкода через такий її досвід, але додала, що в мене він був протилежним. Її наступні коментарі були настільки образливими, що інші люди заступилися за мене, а я, задля своєї ж психіки, була змушена покинути обговорення.

Інші типові вияви біфобії

Нерідко можна почути між іншим висловлені коментарі на кшталт того, що бісексуальності не існує, чи, що ми або спантеличені, або ненаситні, або, у випадку бісексуальних жінок, просто хочемо чоловічої уваги.

Серед інших проявів біфобії є очікування на те, що

  • бісексуал/ка почне ідентифікувати себе як ґей чи лесбійка, якщо вони зустрічаються з людиною своєї статі;
  • виключення з простору ЛҐБТКІ, якщо у них партнер/ка протилежної статі;
  • тиск на бісексуальних активістів/ок щодо мінімізації характерних для них питань;
  • припущення, що “бісексуальний” – означає “легкодоступний” і фетишизація орієнтації (дякуємо порноіндустрії).

Список можна продовжувати.

З такими проявами біфобії поширеність психічних захворювань не дивує; власне кажучи, згідно з недавнім дослідженням, наші депресії й тривоги вищі, ніж у лесбійок і ґеїв. Усі ці випадкові коментарі, розриви стосунків можуть мати цілком справжні наслідки: бісексуальні чоловіки більш схильні до самогубства, ніж гомосексуальні.

Такі ставлення й поведінка і є причиною, чому нам потрібні дні на зразок IDAHOBIT 17-го травня, щоб кинути виклик стереотипам і підтримувати зв’язок; а причиною, чому я стала активісткою, є те, що боротьба проти фанатизму і нетерпимості ще далеко не закінчилась, і ми як єдина спільнота зможемо досягнути більшого.

Цього року на IDAHOBIT я закликаю вас підписати петицію на підтримку ЛҐБТКІ людей, відвідати якийсь захід або долучитися до місцевої групи, аби ми разом могли боротися проти фанатизму і покинути цей світ кращим, ніж яким ми в нього увійшли.

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Блог: відверто про іслам та трансгендерність
19.06.2017
Заява: Національна поліція повинна невідкладно та ефективно розслідувати напади на ЛГБТКІ активістів(ок), що відбулись під час акцій як у Харкові, так і в інших містах
18.05.2017
Заява: необхідне ефективне розслідування нападу на учасників(ць) акції «Рівність різноманіття!»
12.05.2017
Річна доповідь 2016/2017: Україна
22.02.2017