Новини

Безкарність проукраїнських самоправців призводить до викрадень і жорстокого поводження на сході України

Олег Ляшко

Після того, як проросійські сепаратисти встановили контроль над кількома ключовими містами на Сході України, лінія фронту постійно змінюється.

Збройні Сили України вже кілька місяців борються за те, щоб відновити владу на терито
ріях, захоплених проросійськими сепаратистами.

При цьому, закон і порядок дотримуються необов’язково. В зв’язку з погіршенням стану безпеки у східних областях України, Amnesty International нещодавно висловила занепокоєння стосовно депутата-авантюриста, який «затримував» – точніше кажучи, викрадав – і жорстоко поводився з окремими особами в регіоні.

Його звуть Олег Ляшко, він – лідер Радикальної Партії, депутат Верховної Ради і колишній кандидат у президенти. Він подорожує у компанії спортивних озброєних чоловіків у військовій формі і завжди має з собою камеру для запису своїх «подвигів». Його веб-сайт (http://www.liashko.ua) показує його у грізному вигляді: Олег Ляшко заходить у приватні та публічні заклади, завжди у компанії озброєних чоловіків, і викрадає осіб або змушує їх виконувати його вказівки.

Олег Ляшко як депутат має займатись законотворчістю, однак він, здається, діє за межами законів. «Слава Україні, смерть окупантам», – постійно вигукує він.

Хоча він не має права затримувати людей, він викрадає їх і ображає їх словесно та фізично, причому робить це на камеру. Його веб-сайт та декілька подібних публікують численні відео, на яких зображено те, що можна класифікувати як випадки викрадення і порушення прав людини: на справедливе правосуддя, свободу і безпеку особистості, а також право не бути підданим тортурам та іншим видам жорстокого поводження.

У травні 2014, Олег Ляшко разом із озброєними напарниками викрав двох чоловіків. На відповідному відео можна побачити двох чоловіків, які сидять на задньому сидінні машини з мішками на головах та зв’язаними руками. Після зняття мішків ми бачимо, як Олег Ляшко допитує одного з чоловіків, який представився Ігорем Хакімзяновим, колишнім «міністром оборони» самопроголошеної Донецької народної республіки. На чоловікові тільки нижня білизна, а на тілі –два свіжих порізи.

На іншому відео, опублікованому 10 травня, можна побачити, як Олег Ляшко викрадає депутата Луганської обласної ради, Арсена Клінчаєва, прямо з робочого місця у Луганську. Озброєні чоловіки змушують його не підійматись з долівки, а потім силою тягнуть його до автобуса для допиту. Чоловік з оголеним торсом, закутий в наручники і вочевидь закляклий від страху. Після кількох кіл по місцевості, машина повертається до обласної ради, і вже там Олег Ляшко словесно принижує і погрожує Арсену Клінчаєву, зокрема – тюремним ув’язненням на 15 років у випадку, якщо той не коритиметься Ляшку.

Три наступних відео, доданих 8 липня, продовжують демонструвати кампанію Олега Ляшка з насилля, залякування та викрадення осіб. На одному з них, він змушує мера Слов’янська написати «добровільну» заяву про відставку. Мер чітко виказує свою незгоду, і в певний момент Олег Ляшко погрожує скинути його з вікна четвертого поверху. Врешті-решт, мер погоджується написати заяву.

На другому відео, Олег Ляшко погрожує вбити місцевого прокурора, за сумісництвом – начальника Слов’янського відділу міліції, якого він звинувачує у тому, що той не арештував Віталія Рибалка, нібито лідера проросійських сепаратистів. Начальник міліції дає Ляшку особисту адресу Віталія Рибалка, після чого відео переміщується до оселі Рибалка, де Ляшко і його озброєні компаньйони викрадають його і приводять до начальника міліції.

Третє відео показує, як Олег Ляшко допитує 62-річного чоловіка, особу якого неможливо встановити через пластиковий пакет на голові. Його руки прив’язані до ніг стрічкою і він примусово загнаний у якесь місце, яке неможливо встановити. Олег Ляшко розпитує його про співпрацю з сепаратистами, у відповідь на що звучить повне заперечення цього твердження.

Одне із найсвіжіших відео, додане 27 липня, – телевізійний репортаж, в якому показано, як Ляшко, в компанії озброєних чоловіків, викрадає Юрія Борісова, нібито виконуючого обов’язки мера Стаханова, і, у певний момент, навіть вдаряє його ногою. Наступного дня з’являється відео, на якому Юрій Борісов, стоячи на колінах, просить вибачення в українців за участь в організації «референдуму» у Стаханові 10 травня, внаслідок якого сепаратисти проголосили незалежність.

Amnesty International вважає дії Олега Ляшка і його озброєних супутників обурливим порушенням міжнародних правових норм, в яких чітко зазначається, що тільки уповноважені органи мають право арештовувати чи затримувати людей. Незважаючи на це, Олег Ляшко й досі насолоджується повною безкарністю.

Amnesty International задокументувала вразливість звичайних людей перед високопосадовцями, які зловживають своїм становищем, і тривалу нездатність влади України розслідувати порушення прав людини і притягати винних до відповідальності. Враховуючи надзвичайні обставини в Україні сьогодні, тривала безкарність високопосадовців дедалі сильніше підриває верховенство права.

У нещодавньому листі до Генерального Прокурора України, Amnesty International закликала до негайного розслідування порушень, здійснених Олегом Ляшком, а також всіх випадків викрадення і жорстокого поводження з боку проукраїнських сил. Представники Amnesty International зустрілись з високопоставленими представниками РНБО, МВС та СБУ наприкінці червня, і на кожній з цих зустрічей ми постійно наголошували, що Олег Ляшко не вповноважений здійснювати затримання людей.

Всі, хто відповідальний за порушення або є їх співучасником, повинні бути притягнені до правосуддя, а жертви такого поводження – отримати відшкодування.

Також, всі, кого було викрадено, повинні бути негайно звільнені. У випадку, якщо вони були передані українським органам влади, їх мають негайно повідомити про будь-які судові рішення проти них, а також – негайно забезпечити адвокатом і належним чином доставити до суду чи звільнити.

Невиконання цих вимог створює загрозу подальшої безкарності, за якої Олег Ляшко буде й надалі чинити самоуправство без будь-якого страху бути притягненим до відповідальності.

.

Новини на цю ж тему

Близько мільйона біженців з Південного Судану в Уганді покинуті напризволяще
22.08.2017
Ворог для всіх: історія людини, яку катували по обидві сторони фронту
26.06.2017
Ільдар Дадін: «Вранці і на вечірній перевірці фельдшери чують крики побитих»
01.03.2017
Українська влада має забезпечити справедливість у справі Олександра Рафальського
23.11.2016
БЛОГ: Звільнені! 13 осіб звільнено з-під таємного тримання під вартою в Україні
05.09.2016